Czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych ma znaczenie na rynku pracy? Rozwiewamy wątpliwości

Dynamiczny rozwój rynku pracy to efekt zachodzących zmian cywilizacyjnych i technologicznych. W wyniku tej rewolucji nieustannie pojawiają się nowe zawody, co wymaga od pracowników ciągłego zwiększania kompetencji. Funkcjonujący do niedawna model, który polegał na pracy na jednym stanowisku przez cały okres zawodowej drogi, stracił na ważności. Właśnie dlatego podnoszenie kwalifikacji ma obecnie tak duże znaczenie – tylko dzięki doskonaleniu umiejętności pracownik ma szansę na rynku pracy. Dlaczego to tak istotne? Jakie korzyści dla pracodawcy niesie za sobą rozwój pracownika? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dlaczego podnoszenie kwalifikacji zawodowych ma tak duże znaczenie?

Choć dyplom ukończenia szkoły wyższej jest ważny, obecnie od kandydatów do pracy oczekuje się znacznie więcej. Potencjalni pracodawcy wymagają doświadczenia, praktyki zawodowej i chęci do poszerzania swoich horyzontów. Nie da się ukryć, że wiedza ulega przedawnieniu – to efekt nieustannego rozwoju i pojawiania się coraz nowszych specjalizacji. Trzeba być więc na bieżąco z najnowszymi wytycznymi nie tylko przed rozpoczęciem pracy w danej firmie, ale także w trakcie pełnienia w niej obowiązków.

Pracownik, który rozwija swoje umiejętności, jest cenny dla przedsiębiorstwa – o rentowności firmy w dużej mierze świadczy przecież kapitał ludzki. Aby móc świadczyć usługi na wysokim poziomie, personel musi wyjść przed szereg i sprostać wymaganiom trudnego rynku. Wyszkolony pracownik sprawniej i efektywniej wykonuje swoje obowiązki, a to w efekcie prowadzi do większych zysków przedsiębiorstwa.

Kiedy podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest wręcz konieczne?

Na rynku pracy istnieje kilka profesji, których wykonywanie nie byłoby możliwe, gdyby nie ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych i poszerzanie wiedzy. Inwestycja w stosowne szkolenia jest niezbędna np. w przypadku pracowników medycznych i lekarzy. Medycyna błyskawicznie się rozwija, dlatego też wymaga stałego doszkalania się. Równie dynamicznie zmienia się branża IT. Pracownicy tego sektora muszą poszerzać swoją wiedzę, aby móc pracować przy nowoczesnych technologiach i oprogramowaniach. Kwestia podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest równie konieczna w przypadku terapeutów, pedagogów i nauczycieli. Techniki i metody nauczania znane nam sprzed kilku lat są już nieaktualne – od osób z sektora edukacji i wspierania rozwoju dzieci i młodzieży tym bardziej wymaga się aktualnej wiedzy.

Co może zyskać pracownik, podnosząc kwalifikacje zawodowe?

Doskonalenie umiejętności i nowe kompetencje to sama w sobie korzyść, wynikająca z podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Osoba, która regularnie się doszkala, może liczyć też na szereg innych korzyści. Do najważniejszych zalet rozwoju zaliczamy:

– wymianę doświadczeń z pracownikami podobnych branż,

– zdobywanie umiejętności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych,

– możliwość podejmowania nowych wyzwań,

– silniejszą i stabilniejszą pozycję w firmie,

– możliwość awansu na wyższe stanowisko,

– wyższe poczucie własnej wartości ze względu na większe kompetencje,

– zwiększenie wydajności w pracy,

– silniejszą motywację do dalszego rozwoju,

– docenienie ze strony przełożonego i klientów.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest konieczne na każdym etapie kariery, a nawet przed jej właściwym rozpoczęciem. Pracodawca z pewnością spojrzy przychylniejszym okiem na kandydaturę osoby, która dba o rozwój kompetencji niż na kandydaturę takiej, która ma jedynie dyplom ukończenia szkoły wyższej.

Podnoszenie kwalifikacji – korzyści dla pracodawcy

Wielu pracodawców nadal podchodzi dość sceptycznie do kwestii szkoleń dla swojego zespołu – to duży błąd. Główna obawa zarządzających dotyczy zazwyczaj kosztów doskonalenia zawodowego kadry. Nie bez znaczenia pozostaje przeświadczenie, że pracownik opuści firmę chwilę po odbyciu kursu lub szkolenia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że lista zalet podnoszenia kwalifikacji zawodowych dla firmy praktycznie nie ma końca. Szkolenia to sposób na:

– motywację pracownika,

– zbudowanie więzi zatrudnionego z firmą,

– wzrost kompetencji zespołu,

– budowę wizerunku nowoczesnego i profesjonalnego przedsiębiorstwa,

– optymalizację procesów w firmie – wyszkoleni pracownicy działają szybciej, skuteczniej i nie popełniają błędów,

– rozszerzenie wachlarza oferowanych usług,

– budowanie wizerunku pracodawcy, który dba o swoją kadrę.

W jaki sposób można rozwijać swoje kompetencje?

Możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowych jest wiele. Na ogół wybiera się jednak kursy doszkalające. Różnorodna oferta ośrodków szkoleniowych skłania coraz więcej osób do udziału w szkoleniach nawiązujących do specjalizacji, które są obecnie najbardziej pożądane na rynku pracy. Dużym atutem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z niego bez względu na wiek – dobre ośrodki zachęcają nie tylko pracowników dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową, ale także tych, którzy już działają na określonym polu zawodowym wiele lat.

Wybierając ośrodek szkoleniowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy dopasować kurs do swoich potrzeb i wymagań pracodawcy. Niezwykle ważna jest też kadra prowadząca szkolenia – wiedzę powinien przekazywać zespół praktyków z odpowiednim podejściem do kursantów. Zdecydowanie korzystniej jest też postawić na szkolenia stacjonarne – prowadzone zazwyczaj w niewielkich grupach dają możliwość aktywnego udziału w zajęciach.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to szereg korzyści zarówno dla pracownika, jak i całej firmy. Poszukujesz kursów doszkalających dla swojego zespołu? A może planujesz poszerzyć zakres swoich kompetencji? Zaufaj specjalistom i wybierz bogatą ofertę szkoleń naszego ośrodka. Gwarantujemy, że zajęcia prowadzone przez najlepszych praktyków spełnią Twoje oczekiwania.